Słowo, które jako ostatnie można usłyszeć w kontekście sukni ślubnej. Za czasów naszych mam lub sióstr (wcale nie tak dawno, nawet 3-4 lata temu) suknia ślubna w ostatniej kolejności kojarzyła się z wygodą. Opowieści o sztywnych gorsetach z wystającymi fiszbinami i pękających pod pachą długich rękawach nawet do dziś straszą przyszłe Panny Młode na forach w internecie, są również przyczyną wielu uprzedzeń odnośnie sukien ślubnych. Pomysł na ten wpis powstał gdy po raz kolejny usłyszałam od Panny Młodej:

„Nie chcę sukni na gorsecie, bo słyszałam, że nie są wygodne…”,

„Podobają mi się suknie z długim rękawem, ale koleżanki z pracy odradzają, bo są niewygodne…”

„Na pewno nie chcę rybki, bo ponoć w niej nie da się tańczyć….” etc.

 

A więc, dlaczego tak się dzieje ?

 

Przy wyborze sukni ślubnej powinnaś uwzględnić kilka szczegółów, mianowicie:

1. Różnica wzrostu z Panem Młodym – jeśli wynosi ponad 15cm, długi rękaw, hiszpański dekolt lub spadające ramiączka będą zmniejszać zakres ruchu podczas tańca, zastanów się czy nie będzie Ci to przeszkadzać.

2. Rodzaj przyjęcia – na wesele w plenerze zazwyczaj proponuję moim Pannom Młodym rozważyć opcje odpinanego trenu zamiast przedłużonej spódnicy w sukni, wydaje się to oczywiste, ale podczas pierwszej przymiarki często Panna Młoda nie myśli o takich drobiazgach. Świetnie w tej roli również spisują się długie welony i bardzo modne w tym sezonie wszelakie peleryny, tak zwane skrzydełka, kokardki (jak w modelu Michelina od Anne-Mariee).

3. Krój syrenki/rybki, to sprawa jest prosta – jeśli na codzień nosisz spódnice o dopasowanym kroju i czujesz się w nich komfortowo, suknia ślubna syrenka jest dobrym pomysłem. W przeciwnej sytuacji taki krój będzie wyzwaniem. Zwróć lepiej uwagę na suknie o kroju w literę A z rozcięciem na nodze – są równie seksowne ale przy tym o niebo wygodniejsze.

4. No i ostatnia kwestia – gorset. Nie taki straszny wilk, jak go malują. Obecnie większość dobrych producentów zabezpiecza fiszbiny albo obszywa je, więc nie musisz się bać, że w trakcie wesela  będą Ciebie uwierać. Gorset nie będzie się zsuwał jeśli jest odpowiednio dopasowany i zasznurowany lub zapięty. Pamiętaj , że najmocniej ma być ściągnięty w talii, a nie w biuście. Jeśli będzie zablokowany w talii, nie będzie miał prawa się przesuwać, jeśli ściśniesz mocno w biuście – będzie się zsuwał i na dodatek zaburzy proporcje i utrudni oddychanie.

 

Jeszcze kilka ważnych szczegółów:

 

Zwróć uwagę czy zdobienia pod pachą nie będą ocierać się o rękę i podrażniać skóry, jeśli tak – poproś o wyprucie ich tylko w tych miejscach.

Czasami mogą obcierać szwy – poproś by krawcowa podszyła je silikonową taśmą.
Buty z broszkami podczas chodzenia mogą haczyć podszewkę w dopasowanych krojach.
I nasz malutki tip – podszewkę sukni skróć o 0,5cm więcej niż pozostałe warstwy, dzięki temu na pewno nie będzie wchodziła ci pod but.

Mam nadzieję, że ten wpis przyda się Przyszłym Pannom Młodym. Życzę każdej z Was znaleźć Swoją najpiękniejszą i najwygodniejszą suknię ślubną.

Aleksandra – Sandre Wedding Studio